Arama motoru optimizasyonu SEO, bir internet sitesine veya bir web sayfasına arama motorlarından gelen web trafiğinin kalitesini ve sayısını artırma sürecidir.

SEO, doğrudan trafik veya ücretli trafik yerine, ücretsiz trafik genellikle “doğal” veya “organik” sonuçlar olarak bilinir hedefler. Ücretsiz trafik, resim aramaları, video aramaları, akademik aramalar, haber aramaları ve sektöre özgü dikey arama motorları da dahil olmak üzere farklı türdeki aramalardan kaynaklanabilir.

seo, arama motoru optimizasyonu, üst sıralarda çıkmak


Dijital pazarlama stratejisi olarak, SEO, arama motorlarının nasıl çalıştığını, arama motoru davranışını belirleyen bilgisayarla programlanmış algoritmaları, insanların ne aradığını, gerçek arama terimlerini veya anahtar kelimeleri arama motorlarına nasıl yazdıklarını ve hedef kitlesi tarafından tercih edilen hangi arama motorlarının olduğunu dikkate alır. SEO, web siteleri arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha yüksek sıralarda yer aldığında, web sitesinin bir arama motorundan daha fazla ziyaretçi almasını sağlamak için yapılır. Bu ziyaretçiler potansiyel olarak müşterilere dönüştürülebilir.

SEO nedir sorusunun cevabı, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. İnternet üzerinden bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları, bu özellikleri ile web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır. Arama sonuçlarında müşterilerin büyük bir çoğunlukla ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeleri, zamanla bu sektörün oluşmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır.

google arama motoru, arama sonuçları, seo, seo nasıl yapılır

İlgili anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelere ait arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefler. SEO çalışmaları ise bu bağlamda web sitelerini tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu hale getirerek ziyaretçilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformu sunmayı amaçlar. Bu yönüyle SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanıma sahip ve ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek seviyeye gelmesine de yardımcı olur.

Eğer SEO çalışmalarına henüz başlamadıysanız, asla treni kaçırdığınızı düşünmeyin. Hala SEO kapsamında bir fırsatınız var, hala bu işe yatırım yapabilir ve enerjinizi SEO’ya harcayabilirsiniz.

Her zaman okuyucuların ilgisini çekecek içerik başlıkları olmuştur. Bu tarz içerikler yüksek trafik almaya başladığında bazı web siteleri sizlere link dahi verebilmektedir.

Her adımı anlatmak ayrıntılı olmasını sağlamanın yanında birde özgünlük katarsanız içeriğiniz adım adım öne çıkmaya başlayacaktır